RECENZJA PATRONACKA

Hej bookholicy! Dziś mam do was pytanie: Czy zastanawialiście się kiedyś, ile prawdy kryje się za idealnym życiem prezentowanym w mediach społecznościowych? Ja odpowiedzi na, to pytanie postanowiłam poszukać w książce pt. „4U gratis” Michała Pawła Urbaniaka, która swoją premierę miała 22 maja 2026 r. i została wydana w Wydawnictwie WasPos i jest to mój patronat. Bohaterami tej książki są Hubert i Dawid Ulianowicz dwaj bliźniacy którzy poślubili dwie bliźniaczki Anitę i Edytę. Razem tworzą 4U – instagramowy profil przyciągający tysiące followersów. W mediach dzielą się fragmentami swojej codzienności. Stworzyli internetowe imperium, stali się rozpoznawalni. Bycie influencerami wychodzi im znakomicie i zapewnia dostatnie życie. Historia wciąga już od pierwszej strony i rozpoczyna się od zaginięcia Radka Ulianowicza tuż przed jego przyjęciem urodzinowym.
„Cokolwiek się stanie to twoja wina!!! To przez ciebie!!!”
Ten liścik sprawia, że wszystko zaczyna się sypać cztery osoby czują się winne, ponieważ każda z nich boi się prawdy a Radek przecież zna ich sekrety…
„Przez okno sutereny zobaczył podjeżdżającego minivana firmy sprzątającej. No tak, należało wysprzątać domek gościnny na jego wielki dzień. W domu również panował rwetes jednak Radek na razie z przyjemnością tkwił poza nim”.
Do kogo były adresowane te słowa?
Autor w umiejętny sposób pokazuje nam jak bardzo świat w Internecie – (media społecznościowe) potrafią zakłamywać rzeczywistość i jak łatwo jest się w tym wszystkim zatracić. Tutaj nic nie jest takie jakie się wydaje. Zostajemy wciągnięci w sam wir wydarzeń kiedy na jaw wychodzą kolejne sekrety i wzajemne pretensje. Napięcie sięga zenitu a my nie wiemy komu można ufać…
Sam Radek to postać, która od początku wzbudza współczucie. Bardzo było mi go szkoda. Był za bardzo obciążony i wtajemniczony, to go zgubiło….
„Radek wolał myśleć, że tamten wieczór, pełen wątpliwości i desperackich kroków, był czymś w rodzaju koszmarnego snu, ataku chwilowego szaleństwa zrodzonego z nagłej pustki. Na szczęście dom szybko się zapełnił. Najpierw wróciła mama z nocnego dyżuru, potem Hubert z Anitą i pieskami, a jaka ostatnia Edyta. Hubert wyjechał po nią na dworzec. Dni płynęły charakterystycznym, domowym rytmem”.
Są takie książki, które czyta się dla relaksu i są takie, które wciągają w świat pełen emocji, tajemnic i nieoczywistych wyborów. „4U gratis” Michała Pawła Urbaniaka zdecydowanie należy do tej drugiej kategorii. Już sama okładka przyciąga wzrok – romantyczne kadry, ślubne kreacje, serce z napisem cztery U i samotny bohater na pierwszym planie to zapowiedź historii, w której nic nie jest takie idealne, jak mogłoby się wydawać. Autor zabiera czytelnika do świata współczesnych relacji, internetowych pozorów i marzeń o idealnym życiu. To opowieść o tym, jak łatwo można zgubić granicę między rzeczywistością a kreowanym wizerunkiem. Za pięknymi zdjęciami i uśmiechami często kryją się sekrety, rozczarowania i decyzje, które mogą zmienić wszystko.
„4U gratis” to propozycja dla osób, które lubią powieści obyczajowe z nutą napięcia i tajemnic. To książka, która nie tylko dostarcza rozrywki ale także skłania do zastanowienia się nad tym ile w naszym życiu jest prawdy a ile tego co pokazujemy innym.

Jeśli szukasz lektury na wieczór która pochłonie cię bez reszty i sprawi, że jeszcze długo po przeczytaniu będziesz wracać myślami do bohaterów, to „4U gratis” powinno znaleźć się na twojej liście książek do przeczytania.
Ja polecam!!!
Premiera 22.05.2026
Moje logo znajdziecie na okładce książki


